21 maja, 2024

Linie Sklenar

Pszczoła Sklenar hodowana jest w siedmiu liniach. Wszystkie linie posiadają cechy, na które dużą uwagę zwracał w swojej hodowli twórca Sklenara Guido Sklenar, czyli łagodność, szybki wiosenny rozwój, mała skłonność do rojenia oraz duża wydajność miodowa.

47/P/1 – linia którą wyróżnia bardzo duża wydajność noszenia pyłku, stąd w nazwie literka /P/, cyfra 1 wskazuje numer ula, w którym znajdowała się ta rodzina. Sklenar 47/P/1 jest jedną z pierwszych linii, którą wyselekcjonował mistrz Sklenar. Rodziny z tej linii, bardzo szybko rozwijają się na wiosnę, doskonale nadają się na pierwsze wiosenne pożytki, silne rodziny mają tendencję do rojenia, dlatego już wczesną wiosną, należy kontrolować rodziny i przeprowadzać czynności zapobiegające stanom rojowym.

47/9/26 – Stara linia, charakteryzująca się długowiecznością królowych. Cechuje je bardzo duża wydajność miodowa, brak skłonności do rójek, są bardzo łagodne, mocno kitują ule, dlatego doskonale nadają się do zbierania propolisu. Rodziny z tej linii, są bardzo dobrymi zaopatrzeniowcami na zimę, są mocne, odporne na warunki atmosferyczne dzięki temu, bardzo dobrze zimują. Linię 47/9/26 wyróżnia ciemniejsze ubarwienie w porównaniu do pozostałych linii.

47/19/48 – Stara linia, tworzy silne rodziny o szarym ubarwieniu, z dużą wydajnością miodową, pszczoły z tej linii mają małą skłonność do rójek, odporna na trudne warunki atmosferyczne, pszczoły te są bardzo łagodne.

47/9/24 – Średnio silne rodziny charakteryzują się łagodnością i dużą wydajnością. Na jesieni tworzy silne rodziny, dzięki czemu dobrze zimuje. Ciekawa linia, bardzo dobra do krzyżowania polecana do hodowli.

47/9/15 – Stara linia z zwinnymi, pełnymi temperamentu pszczołami, o jednolicie szarym ubarwieniu. Matki z tej linii charakteryzują się dobrym czerwieniem, dzięki czemu tworzą silne rodziny, polecana bardziej doświadczonym pszczelarzom.

47/H/47 – pszczoły z tej linii, określane są jako „skowronki„, wcześniej niż inne linie rozpoczynają pracę. Linia ta została dedykowana córce Sklenara – Hannerl, stad w nazwie literka H cyfra 47 oznacz numer ula. Bardzo twarde, niezniszczalne pszczoły tworzą silne rodziny, które charakteryzują się dużą czystością w ulu. Pszczoły cechują się dobrą wydajnością i brakiem skłonności do rojenia. Dzięki mocno czerwiącym matką, późną jesienią osiągają silne roje, odporne na warunki atmosferyczne, bardzo dobrze zimują. Linia Sklenar 47/H/47 , jest bardziej temperamentna niż linia 47/G/10.

47/G/10 – Pszczoły z tej linią są wybitnie łagodne, określane jako „jagnięca”, polecane dla dzieci. Linia 47/G/10 została zaprezentowana w 10 rocznicę śmierci Guido Sklenara. Literka G oznacza Guido, a cyfra 10 rocznicę śmierci mistrza. Pszczoły te tworzą bardzo silne rodziny, o małej skłonności do rojenia, mimo dużej wydajności miodowej, nie mają tendencji do składania miodu w gnieździe, polecane do pasiek wędrownych.

Żródło:

CHARAKTERYSTYKA_RASY – Grzegorz Stanek

http://kazimierzaw.pszczelarze.pl/poradnik/CHARAKTERYSTYKA_RASY.pdf

X