18 czerwca, 2024

Znakowanie matek

Głównym celem znakowania matek pszczelich jest możliwość identyfikacji oraz łatwiejsze odnalezienie w roju. Elementem będącym znacznikiem jest kolor. W przyjętym systemie międzynarodowym znaczymy królowe pięcioma kolorami: biały, żółty, czerwony, zielony i niebieski.


   Każdy kolor przyporządkowany jest ostatniej cyfrze dekady; i tak: kolorem białym znakujemy w 1 i 6 roku, żółtym w 2 i 7, czerwonym w 3 i 8, zielonym w 4 i 9, a niebieskim w 5 i 10 roku dekady. Dla łatwiejszego zapamiętania kolory ustawione są rosnąco do siły barwy. Jako, że królowe roju praktycznie nie żyją dłużej niż pięć sezonów, dlatego jest pięć kolorów. Oznaczenia zgodne z powyższą zasadą nanosimy na tarczkę tułowia (grzbiet) królowej.

   Nośnikami barwy mogą być opalitki (równocześnie na nich mogą znajdować się dodatkowe znaki graficzne w postaci cyfr lub liter, ewentualnie ich kombinacje – to dodatkowo pomaga w identyfikacji-jeden kolor, ale różne znaki), farba nitrocelulozowa – szybkoschnąca lub inne szybkoschnące farby (lakier do paznokci, specjalne pisaki).
   Opalitki wymagają kleju, którym będziemy mogli je nakleić. Możemy używać szelaku (zwykle dołączany przez producenta opalitek), farby nitro (najlepiej o takim samym kolorze), kleju szybkoschnącego (tu wymagana jest duża wprawa).
   Znakujemy matki młode – hodowlane lub z cichej wymiany, rojowe, ratunkowe. Jeżeli nie dysponujemy właściwym kolorem możemy zastępczo użyć każdy inny, lecz w tym wypadku matka tak oznakowana będzie wyłącznie lepiej rozpoznawalna.

BOŻY CZYN – łatwy sposób na zapamiętanie roku urodzenia matki pszczelej 
Prawdopodobnie najprostszym sposobem zapamiętania roku urodzenia matki pszczelej jest rozwiązanie łamigłówki, którą kryją słowa: BOŻY CZYN.

Po wykreśleniu samogłosek z powyższych słów otrzymujemy w kolejności następujące litery: B Ż C Z N. Każda z nich odpowiada pierwszym literom nazw kolorów, tj.:
– B -> biały
– Ż -> żółty
– C -> czerwony
– Z -> zielony
– N -> niebieski 

źródło: http://buckfast-polska.pl/

Sklenar pszczoła dla Ciebie!–https://sklenar.pl/

X